loader

PŘEDSTAVUJEME VÁM PARTNERY PROJEKTU IKAP II

partner číslo 41: Střední odborné učiliště společného stravování Poděbrady

Na srdce jsou Poděbrady, na gastronomii SOU společného stravování.

 

V Poděbradech sídlí pět středních škol, ale jen jedna se věnuje učňovské mládeži. A tou je naše Střední odborné učiliště společného stravování, které má více jak sedmdesátiletou tradici a pro své dobré jméno je vyhledávanou školou z řad zájemců o obor kuchař, číšník, cukrář či pekař.

Spojení gastronomie a lázeňství je více než příznačné a proto není divu, že lázně byly v minulosti známé pořádáním gastronomických výstav. Ty představovaly neodmyslitelnou součást poděbradského dění včetně populárního běhu číšníků. Po roce 1989 se tato tradice přerušila a gastronomické výstavy přestaly existovat. Naše škola však v roce 2007 tuto oblíbenou kulinářskou akci vzkřísila a uspořádala za podpory Města a Lázní první ročník mezinárodní soutěžní přehlídky odborných učilišť s názvem Gastro Poděbrady. Každoročně se v dubnu na Kolonádu sjedou budoucí kuchaři, číšníci, cukráři a barmani z Česka a Slovenska, aby poměřili své síly. Gastronomická výstava v Poděbradech se tak opět může těšit pozornosti odborné i široké laické veřejnosti a my jsme pyšní, že jsme lázním tuto překrásnou tradici navrátili.

A co nabízíme zájemcům o studium?

Tříleté obory studia zakončené získáním výučního listu:

 • 65-51-H/01 kuchař-číšník, se zaměřením kuchař-číšník, kuchař, číšník (možnost i zkrácené formy studia)
 • 29-54-H/01 cukrář (možnost i zkrácené formy studia)
 • 29-53-H/01 pekař (možnost i zkrácené formy studia)

Dvouleté nástavbové studium zakončené maturitní zkouškou:

 • 65-41-L/51 gastronomie

Další výhody studia na naší škole:

 • bezplatné vzdělání na státní škole s dlouholetou tradicí v uvedených oborech vzdělání
 • teoretická výuka kvalifikovanými učiteli v budově školy, která je dobře materiálně vybavena (3 učebny VT vybavené moderní počítačovou a didaktickou technikou, internet k dispozici, 1 učebna vybavená interaktivní a 1 dotykovou tabulí, všechny ostatní učebny s dataprojektorem a plátnem, k dispozici pro žáky 45 iPadů, příjemné prostředí školního baru, nové šatny)
 • výuka odborného výcviku a odborné praxe v nové a moderně vybavené budově střediska praktického vyučování Labenka (školní restaurace, školní jídelna, školní prodejna a nové školicí studio), ve školním baru, a na pracovištích v Poděbradech, Nymburce a Kolíně
 • stravování ve školní jídelně, kde je provoz zajištěn restauračním způsobem, během vyučování možnost občerstvení ve školním baru
 • ubytování na domově mládeže Jitřenka a dobrou dopravní dosažnost z celého regionu
 • kurzy: barmanský, cukrářský, umělecké úpravy ovoce a zeleniny, studené kuchyně, adaptační, lyžařský (sjezdové lyže, běžky, snowboard), turistický atd.
 • účast žáků na různých gastronomických, sportovních a jiných akcích, soutěžích a olympiádách (Gastro Poděbrady, Pohár blanických rytířů, Cukrářské slavnosti Na Karmeli, Euroakademik Gastro Rimavská Sobota, atd.)

Projekt IKAP II pomůže rozvoji naší školy v oblasti „Zapojení odborníka z praxe, tandemové výuky a stáže pedagogů". Dále bychom měli získat vybavení učebny nejnovější ICT technikou.

 

Gastro 2

Gastro 1

Gastro 3