loader

virtuální realita hýbe světem

A umí pomoci i při výuce, která je díky ní pro studenty mnohem zajímavější.

 

Virtuální realita je dnes již pojmem, který určitě zaslechl každý z nás. Lze ji totiž využívat v různých oborech a v různých profesích. A k těm patří i ty učitelské. S potřebným vybavením totiž mohou pedagogové své žáky mnohem lépe zaujmout a snadněji a zábavněji jim vysvětlit danou látku.

Aby učitelé středočeských škol získali nutné znalosti a dovednosti pro práci s virtuální realitou a mohli tyto moderní technologie ve výuce také reálně využít, uspořádali jsme pro ně v rámci projektu „IKAP II Středočeského kraje“ spolu s naším dodavatelem - Výzkumným ústavem pro podnikání a inovace – několik školení.     

Školení pro začátečníky jsou rozdělena na teoretickou a praktickou část. Účastníci se nejdříve seznámili se základním popisem fungování počítače a technických nároků pro používání virtuální reality. Následně s lektory rozebrali, jak připojit různé typy brýlí k počítači a ukázali si, jak vše nastavit. Kromě toho se také naučili stahovat a spouštět jednotlivé programy a konkrétněji se dozvěděli, jak pracovat s edukačními aplikacemi. V praktické části si pak tyto nově nabyté znalosti ověřili.

Nezapomínáme ani na již pokročilejší uživatele virtuální reality z řad pedagogů. Pro ně VÚPI připravilo vzdělávací program, v jehož teoretické části se účastníci seznámili s terminologií a teoretickými postupy v oblasti 3D grafiky, virtuální a rozšířené reality, 3D modelováním a tvorbou nových aplikací. Poté následovala praktická část, v níž již zúčastnění tvořili 3D model scény a tu pak oživili pomocí interakcí. Součástí školení je i vývoj nových aplikací.

Všechna školení zaznamenala u svých návštěvníků velký úspěch. Účastníci si pochvalovali profesionalitu lektorů a zajímavou náplň kurzů a při odchodu se těšili, jak vše využijí ve svých hodinách.

K aktivitám, které pro Vás v oblasti virtuální reality připravujeme, patří i Festivaly virtuální reality. Jeden takový jsme uspořádali v květnu na Gymnáziu a Střední odborné škole pedagogické v Čáslavi, další následoval 14. června 2022 na Střední zdravotnické škole a Vyšší odborné škole zdravotnické v Mladé Boleslavi a sérii festivalů uzavřela před prázdninami akce na Střední škole, Základní škole a Mateřská škole v Rakovníku.

Žáci i vyučující si během festivalů vyslechli nejen to, jak se dá virtuální realita použít ve výuce, ale hlavně si ji na vlastní kůži prakticky vyzkoušeli.

Po úvodní přednášce o virtuální a rozšířené realitě totiž přišly názorné ukázky využití tohoto nástroje ve výuce matematiky, chemie, anglického jazyka či jiných předmětů. Představena jim byla virtuální prohlídka jakéhokoliv města na Zemi, které si účastníci sami vybrali (Google Earth), následovala virtuální prohlídka lidského těla (Human Atlas), aplikace s technickým zaměřením Škoda Auto, výlet po starověkém Egyptě (Nefertari: Journey to Eternity) a virtuální procházka vesmírem (A walk through the universe).

Součástí festivalů byl také velmi oblíbený turnaj v české virtuální hře BeatSaber, která dobyla svět.

O svých zážitcích a různých možnostech využití virtuální a rozšířené reality ve výuce měli pedagogové možnost debatovat v rámci workshopu s přítomnými odborníky - vývojáři a lektory. Zde získali informace o využití ICT vybavení, které školy získaly právě díky svému zapojení do našeho projektu.

I Festivaly virtuální reality mají u zúčastněných studentů i učitelů pozitivní ohlas, což nás moc těší.

Pokud Vás tyto akce zaujaly a jste smutní, že jste se jich nestihli zúčastnit, nezoufejte – připravujeme pro Vás další termíny hned po prázdninách. Stačí sledovat náš Kalendář akcí (ZDE) a včas se přihlásit na datum, které Vám vyhovuje. 

VÚPI_i.jpg

VÚPI_j.jpg

VÚPI_m.jpg

VÚPI_q.jpg

VÚPI_r.jpg

VÚPI_f.jpeg

VÚPI_a.jpeg

VÚPI_c.jpeg

VÚPI_e.jpeg

VÚPI_o.jpg

VÚPI_k.jpg

VÚPI_n.jpg

VÚPI_l.jpg

VÚPI_t.jpg

VÚPI_u.jpg

VÚPI_b.jpeg

VÚPI_d.jpeg

VÚPI_g.jpeg

VÚPI_p.jpg

VÚPI_s.jpg