technický pokrok jde vpřed mílovými kroky
Víte, co se stalo před padesáti lety? A jak se náš každodenní běžný život dnes neobejde bez technických vymožeností a pomůcek?
Možná Vás to nepřekvapí, ale již před padesáti lety - konkrétně 3. dubna 1973 se uskutečnilo první volání z mobilního telefonu. Ten vyrobila společnost Motorola, která začala s vývojem mobilů a potřebné infrastruktury už na přelomu 60. a 70. let minulého století. Funkční prototyp spatřil světlo světa ale až ve zmíněném roce a první hovor v mobilní síti provedl z ulice Manhattanu vedoucí divize komunikačních systémů Motoroly Martin Cooper. Přístroj přitom vážil skoro kilogram, na výšku měřil 25 centimetrů a neměl žádný displej.
Než však bylo možné přístroj nabídnout zákazníkům, uplynulo dalších deset let, během nichž projekt spolkl kolem 100 milionů dolarů. Důvodem tak dlouhé prodlevy byla nutnost připravit nezbytnou infrastrukturu i vlastní výrobu telefonu a projít schvalovacím procesem u americké Federální telekomunikační komise FCC.
Dnes už mobilní telefony neváží kilogram, nejsou nedostupné a neslouží nám pouze k volání. Využíváme je všichni téměř neustále v běžném životě k pracovním i osobním účelům, pomáhají nám a také nás díky nepřebernému množství aplikací, her, muziky a videí baví. To vše je důkazem toho, jak se tato technická pomůcka během let rozvíjela, takže dnes držíme v roce malý, lehký přístroj s barevným displejem a velkou výdrží baterie.
Takového pokroku ovšem dosahujeme i ve všech dalších oblastech. Trend modernizace a robotizace se projevuje ve všech oborech a odvětvích, a proto je důležité, aby na něj neustále reagovaly i školy, a to jak základní, tak i střední a vysoké. Již od raných let tak musí děti připravovat na to, co je čeká v budoucím profesním životě, aby byly schopné si s moderním technickým vybavením poradit. A to není právě jednoduchý úkol.
Abychom jim byli v této nelehké práci alespoň trochu nápomocní, zařadili jsme do našich aktivit mimo jiné i vzdělávání pedagogů v oblasti digitální gramotnosti. Učitelé škol tak mají možnost bezplatně se zúčastnit našich školení, seminářů, workshopů a webinářů na téma 3D tisku, programovacího jazyka SCRATCH, využívání ozobotů ve výuce a mnoho dalšího.
Vybrat si mohou v naší široké nabídce, která je dostupná na našich webových stránkách v Kalendáři akcí, v němž po kliknutí na vybranou akci najdou všechny potřebné informace a možnost přihlásit se.
Neváhejte tedy, podívejte se na náš web a přihlašujte se na akce, které Vás zaujmou, protože nejen technický pokrok nezastavitelně kráčí vpřed, ale bohužel i realizace našeho projektu se pomalu blíží ke svému konci a možnost prohloubit tak zdarma a pod vedením našich zkušených lektorů své znalosti a moci je předávat dál svým žákům již máte jen několik měsíců.
Přijďte, těšíme se na vás.