loader

Praktická doporučení pro nouzovou výuku na dálku

MŠMT a IBM vytvořily online kurz pro učitele

MŠMT a IBM společně vytvořily online kurz pro učitele druhého stupně základních škol a na středních školách o tom, jak efektivně učit v rámci výuky na dálku, na co si dávat pozor a jaké využít zdroje pro další zlepšování. Online kurz je zdarma po registraci k dispozici na platformě Open P-TECH, což je bezplatná vzdělávací on-line platforma IBM, která je postavena na špičkových moderních technologiích, určená studentům, učitelům, neziskovkám, školám a vzdělávacím institucím.

O čem je nový online kurz?

Vzdělávací kurz „Praktická doporučení pro nouzovou výuku na dálku" byl vyvinut pro učitele s cílem usnadnit přípravy a realizace výuky v online prostředí na druhém stupni základních škol a na středních školách. Doporučení a návrhy lze v modifikované formě použít také na prvním stupni základních škol.

Kurz si klade za cíl pomoci učitelům s výukou na dálku, v nestandardních podmínkách. Reaguje na jejich potřeby během nouzového distančního vzdělávání a pomáhá jim se zorientovat v novém prostředí.

Co můžete čekat od obsahu kurzu?

Tento kurz vám pomůže zorientovat se ve výuce na dálku, v online prostředí a v nabídce moderních technologií. Mnoho z nás se poprvé setkává s výukou na dálku a s nutností používání moderních technologií při práci – změny bolí. Tabule, křída a houba už ale bohužel nestačí. Moderní technologie mění svět a jsou zde od toho, aby nám ulehčily práci a pomáhaly nám. Nebojte se změn. Buďte průkopníky a dobrými motivátory, aby si jednou vaši studenti nemuseli říct „Škola a výchova v ní mi nedaly nic". (Charles Darwin)

První modul se zabývá organizací výuky a přidává didaktické tipy. Pomůže vám vyznat se v nových pojmech distanční výuky, seznámit se s principy a zásadami vzdělávání na dálku nebo poradí, jaké typy učebních materiálů použít. O tom, že komunikace na dálku je (nejen se studenty) složitější, není pochyb. Ale jak komunikovat, aby studenti udrželi pozornost a zároveň byli i v domácím prostředí motivováni ke studiu? Víte, že existují základní principy v komunikaci, na kterých se dá postavit i dům? Začněte stavět ten svůj a staňte se těmi nejlepšími v oboru. Součástí tohoto modulu jsou také podpůrné materiály určené přímo studentům.


Druhý modul vás uvede do problematiky digitálních zdrojů a práce s nimi. Naučíte se šetřit svůj čas. Seznámíte se zde také s pojmy jako jsou autorský zákon, právo a licence. Neznalost zákona neomlouvá.


Třetí modul vám poradí, jak se vyznat v nepřeberném množství komunikačních systémů, přináší orientaci mezi jednotlivými systémy a jejich vysvětlení. Buďte v obraze! Po prostudování tohoto modulu vás už pojem jako Cloud nezastaví.


Čtvrtý modul radí, jak na spolupráci s rodiči a zákonnými zástupci v online prostředí. Nevíte, jaký videokonferenční systém je pro vaši školu ten pravý? Nebo mezi jednotlivými systémy stále nemáte jasno? Inspirujte se.


Pátý modul poradí, jak vyzrát nad zpětnou vazbou a ověřováním znalostí žáků. Zjistíte, jak efektivně komunikovat s rodiči, i co je GDPR. Třídní schůzky mohou probíhat i v neformální a pohodové atmosféře.
Šestý modul ověří, zda jste ve výuce dávali pozor.

Více info o online kurzu se dozvíte ZDE. A to včetně návodu, jak se přihlásit.

Obsah-kurzu-1