Ve finále soutěže "tvoř jak leonardo" zvítězili studenti soš stavební a sou stavební v kolíně
Vymysleli, navrhli a vyrobili nejoriginálnější a nejlépe hodnocený propagační předmět Středočeského kraje.
V březnu tohoto roku jsme vyhlásili zábavnou soutěž nazvanou "Tvoř jak Leonardo" určenou pro žáky středních škol ve Středočeském kraji. Jejich úkolem bylo stát se vynálezci a konstruktéry, jako byl všestranný Leonardo da Vinci, od jehož narození letos uplynulo již 570 let. Dílo geniálního malíře, sochaře, architekta, přírodovědce a vynálezce si přitom připomínáme dodnes a není snad nikdo, kdo by jeho jméno nikdy neslyšel.
Soutěžící měli šanci se do slavného Leonarda vžít, když měli vymyslet a zhotovit originální propagační předmět Středočeského kraje a k němu také vypracovat stručný podnikatelský záměr. Cílem soutěže je totiž posílit podporu podnikání, kreativitu a v neposlední řadě i zdravou soutěživost. Studenti si kromě toho rovněž zvýšili své dovednosti ve vyhledávání informací, formulování myšlenek a realizaci komplexního projektu.
Celkem se přihlásilo 19 týmů ze 12 různých škol. 5 týmů však nesplnilo podmínky soutěže a neposlalo ve stanoveném termínu fotografii vyrobeného propagačního předmětu a podnikatelský záměr. Prvním kolem hodnocení odborné komise pak prošlo zbývajících 14 týmů, z nichž porota podle pravidel vybrala 5 týmů, které postoupily do finále.
13. června 2022 se v sídle Středočeského kraje v Praze uskutečnilo setkání finalistů a jejich supervizorů a odborné pětičlenné komise. Na něm týmy postupně prezentovaly své výrobky a podnikatelské záměry, jejichž součástí byly i informace o možném využití propagačních předmětů, nákladech na výrobu, samotném procesu výroby, ale také konkurenční výhody a potenciální rizika. Porota neměla po skončení prezentací právě snadný úkol, protože všechny děti předvedly ohromnou míru kreativity, originality, nápaditosti i profesionality.
Po sečtení výsledků byly slavnostně vyhlášeny výsledky. Blahopřání a zasloužené odměny předali vítězům radní pro oblast vzdělávání a sportu Milan Vácha a předsedkyně odborné komise a vedoucí oddělení koncepce a rozvoje školství Středočeského kraje Věra Chobotová.
První místo náleží týmu studentů SOŠ stavební a SOU stavební v Kolíně pod vedením supervizorky Gabriely Škapové, kteří vyrobili krásnou a kvalitní sadu podtácků z dubového dřeva s mapkami okresů Středočeského kraje. Na stojánek umístili také QR kód, který odkazuje na webovou stránku s prezentacemi jednotlivých okresů, ale lze ho samozřejmě naplnit jakýmikoliv informacemi. O využití tohoto propagačního předmětu strach nemáme, své místo si jistě najde jak v domácnostech jako krásný doplněk na stůl, tak i v restauracích, apod.
Druhé místo připadlo týmu ze Střední průmyslové školy strojírenské a Jazykové školy s právem státní jazykové zkoušky Kolín, jehož vedení se ujal supervizor Lukáš Novák. Svůj výrobek nazvali "Office station". Pod tímto názvem se skrývá stojánek na telefon, který usnadní použití telefonu například při videokonferencích, spolu s poznámkovým bločkem a tužkou. Sadu děti vyrobily z nerezové oceli a doplnily logem Středočeského kraje.
Na třetím místě se umístili studenti Střední průmyslové školy a Vyšší odborné školy Kladno se supervizorem Vlastimilem Jahodou. Jejich propagačním předmětem je originální kazeta s dvanácti mincemi s vyobrazením jednotlivých okresů Středočeského kraje a jednou mincí s mapkou Prahy. Sada je vyrobena na 3D tiskárně, mince jsou zhotoveny v národních barvách a jsou určeny jak sběratelům, tak třeba turistům jako vzpomínka na navštívené místo nebo dětem.
O čtvrté a páté místo se pak podělil tým z Vyšší odborné školy a Střední zemědělské školy v Benešově s krásným plastovým podtáckem na pivo, vyrobeným na 3D tiskárně a obsahujícím reliéf Středočeského kraje, a druhý tým Střední průmyslové školy strojírenské a Jazykové školy s právem státní jazykové zkoušky Kolín, který připravil originální dárkový box s překvapením.
Nyní budou propagační předměty a podnikatelské záměry předány Krajskému úřadu Středočeského kraje, který rozhodne, které z nich by mohl a chtěl v budoucnu využít jako svůj originální dárkový předmět a reprezentovat tak šikovnost žáků svých škol.
Rádi bychom jménem celého týmu projektu "IKAP II Středočeského kraje" ještě jednou srdečně pogratulovali vítězným týmům ke skvělé práci. Všem zúčastněným týmům a jejich supervizorům patří velké poděkování za jejich zapojení, nasazení a nadšení, které se odrazilo v tolika krásných a originálních propagačních předmětech. A už teď se těšíme na další soutěže, protože děti ze středočeských škol nám dnes a denně dokazují, že jsou kreativní, nápadité a šikovné.