loader

Soutěž LEONARDO zná své vítěze

Ve čtvrtek 12. prosince 2019 se uskutečnilo finále soutěže LEONARDO. Ta byla určená pro střední školy Středočeského kraje. Hlavní myšlenkou soutěže bylo připomenutí všestranné osobnosti, Leonarda da Vinci, od jehož úmrtí letos uplynulo 500 let.

Úkolem soutěžních týmů bylo navrhnout, vytvořit a odprezentovat (funkční) model technického zařízení inspirovaný některým z Leonardových vynálezů.

Finálové klání proběhlo v krásných prostorách Českého institutu informatiky, robotiky a kybernetiky, ČVUT v Praze. Kromě 5 soutěžních týmů byli v sále i hosté jako pan profesor Mařík, radní ze Středočeského kraje, pan Drexler nebo zástupkyně projektu IKAP, paní Tomková a Kaldararová.
Jednotlivé týmy představily následující vynálezy:
- 3 hlavňové dělo - SPŠ Vlašim, Komenského 41, Vlašim, 25801
- Otočný most - SPŠS a OA Kladno, Cyrila Boudy 2954, Kladno
- Průzkumné vozidlo Tarbík 002 T.A.N.K. SOŠ a SOU stavební Kolín, Pražská 112, 280 02 Kolín
- Poštovní dron se zaheslovanou schránkou - SPŠS a OA Kladno, Cyrila Boudy 2954, Kladno
- Knihtisk - SOŠ a SOU Kladno, Dubská 967, 27203 Kladno

Odbornou porotu nakonec nejvíce zaujal vynález "T.A.N.K. (Takticky-Analytická-Nezlomná-Kára)" familiárně nazývaná Tarbík. Žáci SOŠ a SOU stavební Kolín sestrojili vozítko vybavené senzory a kamerou určené pro záchranné složky. Využití najde při prozkoumávání nebezpečného terénu nebo třeba malých prostor, kam se člověk fyzicky nedostane. Vítězný tým si odnesl voucher na nákup smart vybavení v celkové hodnotě 60.000 Kč.

   VUPI_Leonardo finále