loader

Na SPŠ a JŠ Kolín se opravdu nezahálí

Škola a její tým pro vás neúnavně vymýšlí jednu zajímavou a zábavnou akci za druhou.

 

Pojďte se spolu s námi blížeji podívat a třeba se i inspirovat alespoň některými z nich. 

Dne 9. února 2023 uspořádala Střední průmyslová škola a Jazyková škola s právem státní jazykové zkoušky v Kolíně v Městském společenském domě Kolín vědeckou konferenci „Já, strojař“. Její součástí byla, kromě spousty zajímavých aktivit, chemických a fyzikálních pokusů, polytechnické dílny, 3D technologií, neurotechnologií a představení vysokých škol, firem i vzdělávacích institucí, také soutěž. Žáci prvního a druhého stupně a nově i žáci středních škol měli za úkol vymyslet a vyrobit model zařízení, které by usnadnilo život lidem žijícím v roce 1872, tedy v roce založení školy. A je nutno říci, že porota opravdu neměla lehký úkol, protože děti předvedly velkou dávku kreativity, originality a tvůrčího nadšení.

Pokud by Vás výsledky jejich tvoření zajímaly, můžete navštívit prostory OC Futurum Kolín, kde právě probíhá výstava soutěžních prací. Prohlédnout si tu můžete například parní brusku, přenašeč vody, louskáček na ořechy i udírnu. A protože SPŠ a JŠ Kolín slaví výročí 150 let od svého založení, jsou součástí výstavy i historické fotografie školy. Výstava je otevřená do 20. března 2023.

Na sestřih toho nejlepšího z konference „Já, strojař“ se podívejte ZDE.

10. února 2023 si zase SPŠ a JŠ Kolín připravila pro všechny zvídavé a hravé zájemce neobvyklou prohlídku školy v podobě Noci otevřených dveří. Start nevšedních prohlídek byl stanoven na 18:00 hodin. Návštěvníci si mohli zvolit klasickou prohlídku školy v doprovodu učitelů školy. Společně si prošli dílny praktického vyučování a odborného výcviku, nahlédli do odborných učeben, prolistovali si učebnice technické angličtiny nebo si mohli popovídat se svými průvodci, ale i žáky školy, o věcech, které se týkají studia na škole a které je zajímají.

Dobrodružnější povahy pak volily prohlídku školy formou únikové hry. Cestou účastníci plnili úkoly, sbírali části skládačky, ale na jednotlivých stanovištích se také dozvěděli vše potřebné o možnostech studia na škole. V závěru náročné trasy na ty nejodvážnější čekala stezka odvahy. Všichni nebojsové a zvídaví odvážlivci byli odměněni sladkostí na rychlé zotavení nervů.

Hosté se také mohli potkat s historickými osobnostmi z konce 19. století. Ty návštěvníkům přiblížily svůj často velmi dramatický život. Na nich pak bylo uhádnutí jména dané osobnosti.  Kromě císařovny Sissi a Josefa Švejka nemohli chybět vynálezce František Křižík, přezdívaný český Edison, a JUDr. Alois Rašín. Za dokonalé ztvárnění postav je třeba poděkovat skupině historického šermu Páni z Kolína.

Cestu do školy si našli i její bývalí absolventi, přičemž nejstaršímu z nich bylo úctyhodných 94 let! Všichni si s chutí zavzpomínali na svá studentská léta a jejich historky z dob studií pobavily všechny přítomné. Zároveň se mnohdy nestačili divit, kam se technologie ve strojírenství posunuly. Již to nejsou hodiny strávené u rýsovacího prkna, ani složité výpočty, ale i ve strojírenství hraje prim výpočetní technika, automatizace a robotizace. Ale z druhé strany nikdo z nich, ani našich současných žáků, by si nenechal sebrat kreativní a jedinečnou práci v kovárně.

Po odpočinkových jarních prázdninách pak do toho škola opět hned skočila rovnýma nohama a 27. února 2023 zorganizovala „Den pro návštěvu 2. ZŠ“SPŠ a JŠ Kolín navštívili žáci osmého ročníku 2. ZŠ Kolín a vyzkoušeli si své dovednosti, naučili se pár nových dovedností a seznámili se blíže s celou školou.

Během dopoledne na ně čekalo programování robotů a představení strojů v dílnách i děti si také vytiskly kostku lega na 3D tiskárně. Někdo lámal rekordy s roboty, jiní naopak projevili tvořivého ducha v dílně a ať už tak, či onak, všichni odcházeli spokojení a s úsměvem na rtech.

Organizátory ze SPŠ a JŠ Kolín moc těší, že se jejich akce těší takové oblibě a již teď pro vás vymýšlejí spoustu dalších nových a zajímavých aktivit.

Noc otevřených dveří SPŠ a JŠ Kolín_o.jpg

Noc otevřených dveří SPŠ a JŠ Kolín_b.jpeg

Noc otevřených dveří SPŠ a JŠ Kolín_c.jpg

Noc otevřených dveří SPŠ a JŠ Kolín_f.jpg

Noc otevřených dveří SPŠ a JŠ Kolín_h.jpg

Noc otevřených dveří SPŠ a JŠ Kolín_k.jpg

Noc otevřených dveří SPŠ a JŠ Kolín_n.jpg

SPŠ a JŠ Kolín_den pro 2. ZŠ_a.jpg

SPŠ a JŠ Kolín_den pro 2. ZŠ_b.jpg

SPŠ a JŠ Kolín_den pro 2. ZŠ_d.jpg

SPŠ a JŠ Kolín_den pro 2. ZŠ_j.jpg

SPŠ a JŠ Kolín_den pro 2. ZŠ_h.jpg

SPŠ a JŠ Kolín_den pro 2. ZŠ_m.jpg

SPŠ a JŠ Kolín_den pro 2. ZŠ_n.jpg

SPŠ a JŠ Kolín_den pro 2. ZŠ_q.jpg

Noc otevřených dveří SPŠ a JŠ Kolín_d.jpeg

Noc otevřených dveří SPŠ a JŠ Kolín_e.jpg

Noc otevřených dveří SPŠ a JŠ Kolín_g.jpg

Noc otevřených dveří SPŠ a JŠ Kolín_i.jpg

Noc otevřených dveří SPŠ a JŠ Kolín_l.jpg

Noc otevřených dveří SPŠ a JŠ Kolín_m.jpg

 

SPŠ a JŠ Kolín_den pro 2. ZŠ_g.jpg

SPŠ a JŠ Kolín_den pro 2. ZŠ_c.jpg

SPŠ a JŠ Kolín_den pro 2. ZŠ_e.jpg

SPŠ a JŠ Kolín_den pro 2. ZŠ_i.jpg

SPŠ a JŠ Kolín_den pro 2. ZŠ_k.jpg

SPŠ a JŠ Kolín_den pro 2. ZŠ_o.jpg

SPŠ a JŠ Kolín_den pro 2. ZŠ_p.jpg

SPŠ a JŠ Kolín_den pro 2. ZŠ_r.jpg