loader

LESS & TIMBER, a.s.

V čáslavském závodě společnosti LESS & TIMBER, a.s. se zpracovává přesílená kulatina (smrk 80 %, borovice 15 %, modřín 5 %). Hlavními produkty jsou truhlářské řezivo a radiální řezivo pro výrobu lepených okenních a dveřních hranolů. Dále dřevařský závod vyrábí stavební řezivo, střešní latě a paletový přířez.


Roční pořezová kapacita v nepřetržitém provozu dosahuje přibližně 310 000 kubíků kulatiny. Závod tvoří čtyři základní výrobní úseky: odkorňování a pořez kulatiny, sušení, skladování a expedice řeziva. Pořez kulatiny je realizován pomocí dvou pásových pil s následným zpracováním na kotoučové technologii.


Tato kombinace umožňuje výrobu truhlářského a radiálního řeziva s vyšší výtěží oproti agregátní technologii. Pila Čáslav zaujímá významné místo na domácím i zahraničním trhu. Exportuje až 65 % svých výrobků do zahraničí.


Studenti prvního a druhého ročníku VOŠ Čáslav měli ve čtvrtek 27. února 2020 možnost čáslavský závod navštívit. Seznámili se s výrobou od složení kulatiny z kamionu až po naložení hotových výrobků. Ověřili si tak své teoretické technické i ekonomické znalosti o výrobě přímo v praxi.

Fotografie naleznete ZDE.

lessa tinber

Implementace Krajského akčního plánu Středočeského kraje
Registrační číslo projektu: CZ.02.3.68/0.0/0.0/16_034/0008655
Klíčová aktivita KA2: Podpora ICT kompetencí a rozvoj výuky cizích jazyků